Raport o Bezpieczeństwie jest realizacją obowiązku wynikającego z przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. 2019 poz. 1396, z późn. zm.) i stosownych rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, wdrażających Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/18/UE z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie kontroli zagrożeń awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi - tzw. dyrektywą SEVESO III. |
Obowiązek ten dotyczy zakładów, które zgodnie z przepisami ustawy Prawo Ochrony Środowiska zostały zakwalifikowane jako zakłady o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej.
Raport o Bezpieczeństwie ma na celu określenie zagrożeń związanych z działalnością zakładu i wykazanie, że zostały podjęte wszelkie niezbędne środki zapobiegania awariom.
Zawartość merytoryczną Raportu o Bezpieczeństwie określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 23 lutego 2016 r. w sprawie raportu o bezpieczeństwie zakładu o dużym ryzyku (Dz. U. z 2016 r., poz. 287).
Według zapisów Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 23 lutego 2016 r. w sprawie raportu o bezpieczeństwie zakładu o dużym ryzyku (Dz. U. z 2016 r., poz. 287) Raport o Bezpieczeństwie powinien zawierać:
Ustawa Prawo Ochrony Środowiska definiuje poważną awarię jako zdarzenie, w szczególności emisję, pożar lub eksplozję, powstałe w trakcie procesu przemysłowego, magazynowania lub transportu, w których występuje jedna lub więcej niebezpiecznych substancji, prowadzące do natychmiastowego powstania zagrożenia życia lub zdrowia ludzi lub środowiska lub powstania takiego zagrożenia z opóźnieniem.
Przez poważną awarię przemysłowa rozumie się poważną awarię w zakładzie.
Przez zakład rozumie się jedną lub kilka instalacji wraz z terenem, do którego prowadzący instalacje posiada tytuł prawny, oraz znajdującymi się na nim urządzeniami.
Instalację stanowi stacjonarne urządzenie techniczne, bądź zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu.
Wówczas, gdy na terenie zakładu występują substancje niebezpieczne w ilości przekraczającej wartości progowe kwalifikujące zakład jako zakład o dużym ryzyku (ZDR) wystąpienia poważnej awarii przemysłowej określone Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 138), prowadzący Zakład posiada m.in. obowiązek sporządzenia Raportu o Bezpieczeństwie.
Raport o bezpieczeństwie powinien być aktualizowany raz na 5 lat - dokonuje się analizy raportu o bezpieczeństwie i wprowadza w nim uzasadnione zmiany. Dodatkowo prowadzący zakład o dużym ryzyku zmienia Raport o Bezpieczeństwie, jeżeli: