Jeżeli w Twoim zakładzie nie ma wyznaczonych stref zagrożonych wybuchem (a występują pyły, ciecze, gazy czy też pary łatwopalne), lub też konieczna jest weryfikacja wcześniej wyznaczonych stref możesz zlecić ich wyznaczenie wraz z zasięgami naszej firmie. Naszą specjalnością jest kompleksowa ocena zagrożenia wybuchem oraz współpraca przy wyznaczaniu stref zagrożenia.
Wyznaczenie powyższych stref zagrożenia wybuchem wraz z ich zasięgami to podstawowy obowiązek Pracodawcy. Jest to bardzo istotny element w bezpieczeństwie wybuchowym, gdyż na jego podstawie określane są dalsze działania zmierzające do określenia minimalnych standardów bezpieczeństwa.
Zagrożenie wybuchem jest związane z materiałami i substancjami przetwarzanymi, stosowanymi lub uwalnianymi przez urządzenia, systemy ochronne, części i podzespoły oraz materiałami stosowanymi do budowy urządzeń, systemów ochronnych, części i podzespołów.
Niektóre z tych materiałów i substancji mogą ulegać procesom spalania w powietrzu. Procesom tym często towarzyszy wytwarzanie znaczących ilości ciepła i mogą one być związane ze wzrostem ciśnienia i uwolnieniem materiałów niebezpiecznych. W odróżnieniu od pożaru, wybuch zasadniczo jest samopodtrzymującym rozprzestrzenianiem się strefy reakcji (płomienia) w atmosferze wybuchowej.
Substancje palne powinny być rozważane jako materiały, które mogą utworzyć atmosferę wybuchową, chyba że badanie ich właściwości wykazało, że w mieszaninach z powietrzem nie są zdolne do samopodtrzymującego się rozprzestrzeniania wybuchu.
To potencjalne zagrożenie związane z atmosferą wybuchową staje się realne w przypadku zapłonu przez efektywne źródło zapłonu.
Dla określenia zakresu środków koniecznych do uniknięcia efektywnych źródeł zapłonu, miejsca niebezpieczne są zaliczane do stref zagrożenia wybuchem na podstawie częstotliwości i długości czasu występowania niebezpiecznej atmosfery wybuchowej.
Podstawa prawna Oceny Zagrożenia Wybuchem |
Obowiązek przeprowadzenia oceny zagrożenia wybuchem obejmującej wskazanie pomieszczeń zagrożonych wybuchem, wyznaczenie w pomieszczeniach i przestrzeniach zewnętrznych odpowiednich stref zagrożenia wybuchem wraz z opracowaniem graficznej dokumentacji klasyfikacyjnej oraz wskazaniem czynników mogących w nich zainicjować zapłon wynika z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07.06.2010 r. (Dz.U.109, poz.719) w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej (Dz.U. 2010 nr 138, poz. 931), stanowiącego wdrożenie Dyrektywy 1999/92/WE Parlamentu Europejskiego I Rady z dnia 16 grudnia 1999 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa. |
Cel Oceny Zagrożenia Wybuchem |
Celem opracowania jest klasyfikacja przestrzeni, w których może wystąpić atmosfera wybuchowa dla właściwego doboru urządzeń stosowanych w tych przestrzeniach oraz ocena zagrożenia wybuchem. Działanie to ma prowadzić do niedopuszczenia powstania i rozprzestrzeniania się pożaru lub wybuchu. Ocena zagrożenia wybuchem obejmuje:
|
Etapy opracowania Oceny Zagrożenia Wybuchem |
Analizy stanowiące podstawę dla sporządzenia Oceny zagrożenia wybuchem są prowadzone etapowo. W pierwszym etapie zostaje przeprowadzona identyfikacja i weryfikacja danych dotyczących realizacji prac/ czynności i procesu w przedmiotowych obszarach. Prace są prowadzone w oparciu o udostępnioną przez Zleceniodawcę dokumentację zawierającą charakterystyki techniczne i technologiczne instalacji i obiektów, a także specyfikacje fizykochemiczne zawierające parametry zapalności i wybuchowości stosowanych substancji palnych. Uzupełnienie i weryfikacja danych z dokumentacji stanowią informacje pozyskane w trakcie wizji lokalnej.
Wyniki przeprowadzonych analiz identyfikacyjnych zagrożenia wybuchem zostaną wykorzystane do określenia klasyfikacyjnego stref zagrożenia wybuchem. Pełna dokumentacja klasyfikacyjna jest uzupełniona o graficzną dokumentację klasyfikacyjną zawierającą plany sytuacyjne obrazujące rodzaj i zasięg stref zagrożenia wybuchem oraz lokalizację i identyfikację źródeł emisji, zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach. |
Przykład występowania stref w pomieszczeniach |
Przykład występowania stref w pomieszczeniach przed ich eliminacją/ograniczeniem:Przykład występowania stref w pomieszczeniach po doborze technicznych środków redukcji: |